telefon z abonamentem

Telefon z abonamentem czy bez?

Kupić telefon z abonamentem czy bez? Co opłaci się bardziej? To pytanie, które chyba każdy z nas choć raz zadał. Operatorzy przekonują, że lepiej wziąć smartfon z abonamentem bo wygodniej i też tanio. Ale czy to prawda?

Telefon z abonamentem – czy się opłaca?

Odpowiadając krótko – na ogół nie. Czy to dlatego, że za sam telefon zapłacimy więcej? Nie do końca. Za urządzenie zapłacimy cenę ustaloną dla oficjalnych kanałów dystrybucji. A więc taką, jak w sklepach z elektroniką typu Media Markt. Owszem nie można w tym momencie nie wspomnieć o tym, że zawsze znajdą się alternatywne źródła z tymi samymi smartfonami w niższej cenie. Ale jak wiadomo, nie każdy im ufa i nie każdy będzie na nich szukał telefonu dla siebie. Ustalmy więc, że cena smartfonu jest standardowa. Zdarzaj ą się nawet promocje i wtedy cena może być niższa.

Kto daje telefon z abonamentem?

Dlaczego w takim razie mówię, że telefon z abonamentem się nie opłaca? Zacznijmy od tego w jakich sieciach można w ogóle wziąć smartfon z abonamentem. Są to: Orange, Play, Plus, T-Mobile, Plush, Red Bull Mobile, Virgin Mobile. Spośród wymienionych sieci, najtańszy abonament z telefonem oferuje Virgin Mobile. Kolejny jest Plush. U tych operatorów, wziącie smartfonu może nie być wcale takim złym pomysłem. Ale jak się rzeczy mają u pozostałych?

Dlaczego smartfon z abonamentem wychodzi drożej?

U wielkiej czwórki abonamenty są po prostu drogie. Do tego telefon w standardowej cenie. Efektem jest spooory wydatek. Znacznie bardziej opłaca się wziąć tani abonament u operatorów wirtualnych (Multimedia, lajt mobile, Premium Mobile) i oddzielnie kupić urządzenie. Nawet skorzystanie z oferty na kartę i kupienie urządzenia oddzielnie opłaca się bardziej. Za 25 zł miesięcznie macie no limit i przynajmniej 10 GB, a nie wiążecie się umową. No i co ważne, obecnie większość sklepów zaproponuje Wam zakup smartfonu na raty 0%. Oznacza to, że nie musicie wcale wszystkiego zapłacić w jednym miesiącu. Możecie rozbić sobie spłatę na powiedzmy 5 czy 10 rat.

Chyba nie trzeba tłumaczyć jak wielką różnicę robi płacenie miesięcznie 25 zł za abonament, zamiast 50, 60 albo 70 zł plus raty? Oczywiście za telefon i tak zapłacimy, ale możemy pokusić się o znalezienie go w niższej cenie – polecam Ceneo. Do tego abonament wyniesie nas znacznie taniej. Załóżmy, że za bierzemy abonament za 50 zł. Przez 24 miesiące wydamy na niego w sumie 1200 zł. Tymczasem przy abonamencie za 25 zł (to i tak nie najtańszy, jaki możecie wybrać), będzie to kwota 600 zł. Jeśli jeszcze na zakupie telefonu uda Wam się oszczędzić 300, 400, może nawet 500 zł – to nie jest żadna sztuka, trzeba dobrze szukać – to w sumie około 1000 zł zostaje Wam w kieszeni. Rozumiecie już o co chodzi? Dlatego właśnie telefon z abonamentem moim zdaniem się nie opłaca. A co Wy o tym myślicie?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.